Posted on Dec 09, 2019
2020-21 LSPETS Board and Officers
 
Board of Trustees:
Chair - Ean Sullivan - D5810 - Governor 2004-05
(term expires 9/4/2021)
Vice Chair - John Jetter - D5830 - Governor 2007-08
(term expires 9/4/2021)
Operating Chair 2021 - Sharron Miles - D5790 - Governor 2011-12
(term expires 6/30/2023)
Operating Chair Designate 2022 - Cesar Caro - D5730 - Governor 2010-11
(term expires 6/30/2024)
Operating Chair Nominee 2023 - Art Zeitler - D5930 - Governor 2014-15
(term expires 6/30/2025)
Trustee - Sharron Miles - D5790 - Governor 2011-12
(term expires 6/30/2023)
Trustee - Ean Sulivan - D5810 - Governor - 2013-14
(term expires 6/30/2021)  
Trustee - Stephanie Macchia - D5840 - Governor 2010-11
(term expires 6/30/2021)
Trustee - Rich Kaye - D5870 - Governor 2013-14
(term expires 6/30/2021)
Trustee – Rose Austin - D5910 - Governor 2010-11
(term expires 6/30/2022)
Trustee – Eric Liu - D5890 - Governor 2016-17
(term expires 6/30/2022)
Trustee - Bob Dill - D5770 - Governor 2014-15
(term expires 6/30/2023)
 
Officers:
Chief Executive Officer – David Shirley - D5770 - Governor 2004-05
Chair – Ean Sullivan - D5810 - Governor 2013-14
Vice Chair - John Jetter -D5830 - Governor 2007-08
Secretary - Stephanie Macchia - D5840 - Governor 2010-11
Treasurer – Linda Holt - D5770
(Ex officio non-voting member of Board of Trustees)
Consultant Trustee - Hollis Lackey - D5790 - Governor 2012-2013

(Ex officio non-voting member of Board of Trustees)

Executive Director:
David Shirley – D5770 Governor 2004-05
(Ex officio non-voting member of Board of Trustees)
 
Lone Star PETS Advisors: (Ex officio non-voting members of Board of Trustees)
Mike Pinson - District Governor 1994·95 and R.I. Director 2002·04
Don Mebus - District Governor 1994-95 and R.I. Director 2006·08
Andy Smallwood - District Governor 1995-96 and R.I. Director 2012-14
Ron D. Burton - RI President 2013-14, Foundation Trustee 2015·19